Forkliftle Yük İndirme | Kiralık Forklift Bursa

Forkliftle Yük İndirme

Forkliftle Yük İndirme

Forkliftle yük indirme yapılırken makinenin arka bölümünde yer alan ağırlık, denge görevini üstlenerek kaldırılan yükün ağırlığı ile eşit ağırlığı sağlamaktadır. Yük yere indirilinceye kadar çatalların 15°'lik açı ile geriye doğru olan pozisyonu aynı şekilde olmalıdır. İndirme işlemi sırasında çatallar tekrar eski pozisyona getirilerek yük yere indirilecek makine geri manevra ile hareket ettirilecektir.

Forklift makinesi ile yükleme yapılırken, yükün ağırlık merkezi ile makinenin ağırlık merkezi aynı seviyede olacak biçimde çatallara yerleştirilmelidir. Forklift makinesi ile yük kaldırma, taşıma ve indirme işlemleri yapılırken, işlemin devam ettiği süre boyunca çatallara konulan yük tıpkı bir terazinin kefelerine konulan eşit ağırlıklar gibi aynı dengede olmalıdır.

Forklift makinesine aracın kapasitesinden fazla yükün yüklenmesi aracın dengesinin bozulmasına sebebiyet vermektedir. Forklift makineleri iile yükleme ya da indirme yapılırken, çatallar üzerine yüklenen yük ile arka tarafta yer alan denge ağırlığı arasındaki oran göz önünde bulundurulmalıdır. Araca üst kısımdan bakıldığı zaman makinenin taban alanı eşkenar üçgen gibi düşünülerek üçgenin açıortaylarının birleştiği nokta ağırlık merkezini taşıma durumunda olmalıdır. 

Forklift operatörü, forkliftle yük kaldırma, taşıma ve indirme işlemlerinde eşyanın güvenli bir şekilde yer değiştirebilmesine özen göstermelidir. Taşınan eşyaların zarar görmemesi için, forklift aracı yükleri kaldırırken kullanılan çatal ataşman, palet veya sandığın altına rahatça girebilecek şekilde olmalıdır. 

Forkliftle yükün taşınması sırasında yük yerden en az 20 cm. yükseğe kaldırılarak taşınma işlemi yapılmalıdır. Yükün taşıma yüksekliği ne kadar alçak seviyede olur ise aracın devrilme olasılığı o kadar az olacaktır. Taşınacak olan yüksekliğin artması durumunda dikkatle hareket edilmeli, aksi halde aracın manevra hareketi sırasında devrilme ihtimali yüksek olacaktır. 

Forkliftle yük indirme işleminde, yüklerin yere indirilmesinden sonra çatallar düz şekle getirilmeli, araç geri manevra hareketi yaparak yavaşça o alandan ayrılmalıdır. Yüklerin yüksek bir yerden alınması sırasında ise çatallar düz bir şekilde paletin altına sokularak, yük çatallara yüklenmeli, sonrasında asansör veya çatallar geriye doğru 15°’lik pozisyona getirilerek makine geri manevra ile hareket ettirilmelidir. 

Kiralık Forklift Bursa olarak sektörü yakıdan takip ediyor ve müşteri memnuniyetine özen gösteriyoruz. Forkliftle yük indirme konusunda desteğe ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. 

Firma telefonlarımıza 7/24 ulaşabilr ya da web sayfamıza göz gezdirerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bültenimize kaydolun..